درباره تد

تد (TED) سازمانی غیرانتفاعی است که به «گسترش ایده های ارزشمند» می پردازد. این سازمان در سال ۱۹۸۴ کار خود را به عنوان یک همایش در کالیفرنیا آغاز کرده  و هم‌اکنون در قالب رویدادهایی متنوع در سراسر جهان، از ایده‌های ارزشمند در زمینه های مرتبط با دانش و فرهنگ و فناوری، حمایت می‌کند.

در هر همایش جهانی تد، از  پیشروان اندیشه، دانش و کار در جهان خواسته می‌شود تا در مدتی کمتر از ۱۸ دقیقه، سخنرانی کنند و بهترین اندیشه ها و یافته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. فهرست سخنرانان تد نشان می دهد که تاکنون بسیاری از اندیشمندان و اهالی دانش و صنعت و هنر همچون استیو جابز، مارک زوکنبرگ، بیل گیتس در همایش های تد و افرادی همچون عادل فردوسی پور، پروفسور نسرین معظمی، مرحوم محمدعلی اینانلو و استاد شهرام ناظری در همایش های تداکس ایران سخنرانی نموده اند.

در مسیر گسترش ایده های ارزشمند، تد (TED) برنامه ای با عنوان تداکس (TEDx) را بنیان گذاری کرده است. تداکس برنامه ای شامل رویدادهای بومی (در هر شهر در سرتاسر دنیا) و مستقل (از تد) است و با مجوز تد است، که در آن مخاطبان  برای تجربه رویدادی شبیه به همایش تد گرد یکدیگر می آیند.

گستره استقبال از تد و تداکس به اندازه ای است که در بسیاری از دانشگاه های معروف دنیا، کلاس های درس با یک فیلم سخنرانی کوتاه از تد (یا تداکس) آغاز می شود ، در بسیاری از جلسات کاری و قبل از تصمیم گیری های مهم، فیلمی از تد به نمایش گذاشته می شود. آمارهای غیر رسمی نشان می دهد که سخنرانی های تد نه تنها  در جوانان انگیزه بخش بوده، بلکه به کارآفرینان نیز برای تداوم یا بهینه سازی نگرش ها و روش ها، الهام بخشیده است.